A járvány alatt és (talán?) utána történt ...
Változások az uszodákban


Az alábbi írásomban a járványhelyzetben és utána tapasztalt történéseket elemzem szenior úszó szempontból. Mivel a járványhelyzet idején sokan kerestek úszás lehetőség ügyében, ezért viszonylag széles körű tapasztalatom van ebben a dologban.

 
A járvány idején leszűrt tapasztalatok

Mottó: Azt kérdezed milyen a tőzsde? Egy egyszerű példában felvázolom. Mondjuk vásárolsz egy tyúkot meg egy kakast. A tojásokat a kotló kikölti és a csibéket felneveled, majd azok is tojnak és ez így megy több éven át. Akkor jön egy árvíz és minden tyúkod, kakasod és csirkéd megfullad. Akkor azt mondod: Mégis inkább kacsát kellett volna vennem!

 

A második zárlati időszakban /2020.11.12-2021.05.24/, azaz a járvány második és harmadik hulláma alatt, a következő tapasztalatokkal lettünk gazdagabbak. A szenior úszás nem versenysport, azt most már mindenki tudja a hivatalos állásfoglalásból. Ugyanakkor a sakk, a horgászat viszont versenysport ezért úszhattak, mert ők versenyzők. A mottóban szereplő vicc tanulságaként, mint bölcsesség amire utólag jöttünk rá, hiába úsztunk 20-30-40-50 évig, amennyiben megszorítások idején is úszni szeretnénk, azaz edzeni járvány időszakban is, jó ha mellesleg horgászunk vagy sakkozunk esetleg íjászkodunk, de ha mindezeket nem is tesszük, akkor legyünk náluk igazolt versenyzők.

Az uszodák közül, amelyek nem szorulnak bevételre, mert óriás pénzforrás áll mögöttük megkülönböztető figyelemmel tiltották ki a szenior úszókat és miattuk kellett bevezetni a versenyengedély rendszert, aminek semmi köze a versenyzéshez csakis az edzéshez.

Azok az uszodák, amelyeket nem az állam vagy egy gazdag önkormányzat tart el, próbálták rugalmasabban kezelni a helyzetet és ez volt az utolsó szalmaszál, amelybe kapaszkodhatott az egyszerű szenior úszó, aki nem akart sportorvosi vizsgálattal bajlódni a szenior úszó versenyengedély bevezetése után a járvány idején. A sportorvosi vizsgálat ugyan mindenkoron ajánlott és fontos dolog, de az egyáltalán nem biztos, hogy akkor érdemes ezzel először foglalkozni, amikor olyan mértékű a járványos megbetegedés, mint ebben az időszakban volt.

 
A járványhelyzeti korlátozások feloldása után

Mottó: I. Az aranyhal három másodpercre, a szolgáltatók legfeljebb három hónapra emlékeznek.
II. Egy ingboltban történt.
- Vegye meg ezt az inget, minden darab eladására ezer forintot ráfizetünk.
- Ne mondja! Na és miből élnek?
- Vasárnap zárva tartunk.
III. A "vendég elhárítás" azért hatékonyabb, mint a kémelhárítás, mert a vendég magától jelentkezik, hogy vendég szeretne lenni. (James Bond megfigyelése a kelet közép európai szolgáltatókról)

 

Az uszodák nagy többsége az új szabad, először csak oltási vagy védettségi igazolvány mellett lehetséges úszás, utána a szabad strandlátogatás idején semmit nem tanult a tavalyi tapasztalatokból, amikor a legnagyobb budapesti szolgáltató a reggel 9 órás nyitást vezette be, majd ezt néhány helyen reggel 7 órára módosította, hiszen a nyári strand forgalom késő délelőtt kezdődik. Ezzel kizártak a vendégek közül, minden dolgozót, aki így nem ér be a munkahelyére. Ugyanezt eljátszották tavaly május vége és szeptember elseje között, majd amikor a rácsodálkozás erejével észlelték, hogy a nyárnak és a strandszezonnak is van vége, visszatértek a 70 éve működő 6 órai nyitásra. Milyen szerencse, hogy az egyes mottó aranyhalával ellentétben ezek a szolgáltatók három hónapig, azért emlékeznek valamire. Abban csak reménykedhetünk, hogy idén is észreveszik, hogy vége van a nyárnak és nem próbálnak a második mottó alapján abból élni, hogy zárva tartanak.

Az árak természetesen emelkednek hiszen kiesett legalább fél év bevétel, de a tavaly tavaszival együtt másfél év alatt kilenc hónap. Milyen érdekes, hogy tavaly, amikor már a járvány kopogtatott az ajtón a zárás előtt a legnagyobb budapesti szolgáltató gyorsan kifizette az egy évvel korábbi a 2019-es év extra nyereségét osztalékként a tulajdonosának. Valójában így történt a fáraó álmának egy-egy tehenes változata, amelyben egy sovány tehén ette meg az utolsó kövér tehenet. Valószínűleg nem is álmodtak erről az apró veszélyről, de még 2020 áprilisában sem gondolták, hogy talán jó lenne tartalékot képezni.

A stratégiai gondolkodás soha nem erőssége egy szervezetnek sem, mindig a taktikai húzások kerülnek előtérbe, ha megoldást keresnek a bajokra.

Ebben a fürdőben, amelyikről tavaly írtam szerencsére 7 kor nyitnak, de azért a külső strandmedencék hétköznap 9-től, hétvégén 8-tól nyitnak, a harmadfokú hőségriadó dacára. Addig az edzésüket végző vízilabdás gyerekekkel osztozik a sávokon a kora reggeli törzsközönség. Inkább álljon kihasználatlanul két külső medence és kínlódjanak hárman egy sávon, mintsem egy úszómesternek 2 órával többet kelljen fizetni.

Ugyanakkor a szolgáltató tájékoztatása szívderítő és a fenti III. mottó feltétel nélkül érvényes rá. Azt írják, mivel így is kevesen jönnek reggel (20 személy) ezért jobb, ha marad a 7 órás nyitás. Szerintem három-négy lépcsőben be lehetne vezetni a 10 órás nyitást is. Folyamatosan csökkenteni kellene a szabad sávokat és amikor már kellően sokan hagynak fel az úszással akkor későbbre tolni a nyitást. Néhány hónap alatt lehetne napi négy órás nyitvatartás 10% személyzettel és természetesen a felső vezetésben még néhány marketingessel.

 
Budapest, 2021.07.13.
Miklós Attila