Szenior korú lett a Debreceni Szenior Úszó Klub
Az első 25 év története
 

Mivel a 25 év fontos kor a szenior úszásban, ezért megpróbálom egy ember fejlődésével párhuzamba állítva ábrázolni az egyesületünk negyed évszázados töténetét.

A gyermekkor (1995-2000)

Az első öt év a legfontosabb egy gyermek fejlődésében. A Debreceni Szenior Úszó Klub megalakulása 1995.10.08-án baráti társaságnak köszönhető, akiket a korábbi ismerettség és az úszás szeretete hozott össze. Azt is lehet mondani, hogy az egyesület megalaku-lása természetes fejlődés eredménye, ami az úszástól a versenyzésig vagy újra versenyzésig vezette az alapító tagokat. A mellékelt képen négyen láthatók az alapító tagok közül a Margitszigeten a 2017-es világbajnokságon. Viszonylag (legalábbis a későbbi évekhez képest) kevés írásos emlék maradt meg az első öt évből, mert csak 1998-ban jelentek meg írások, az akkori honlapon. Ezeket az írásokat az Archívumban olvas-hatjátok. Az első öt évben a második évtől kezdve négy szenior úszó versenyt is rendezett az egyesület Hajdúszo-boszlón. A verseny jegyzőkönyvek, két verseny kivételével, megtalálhatók a honlapon. A nemzetközi versenyeken is ekkor történt az első indulás Debreceni Szenior színekben 1999-ben Innsbruckban, az Európa bajnokságon dr. Urbán Ferenc végzett ötödikként 200 méteres pillangóúszásban.

Az elemi iskola (2001-2005)

Amikor önéletrajzot írunk, például egy állásra jelentkezve, az első két korszak kimarad sőt a harmadik is csak az érettségire való felkészülés előszobájáig tart, ugyanakkor az egyesület szempontjából nagyon fontos időszak volt. Ekkor alakult ki a gyűjtő klub, ami a mai napig a legfontosabb forrása az egyesület bővülésének.
Én az iskolás kor küszöbén 2000-ben csatlakoztam az egyesülethez, a budapesti decemberi versenyen. A mellékelt képen a 2004-es Nyéki Imre emlékversenyen indult debreceni csapattagok láthatók. Ez az év számomra, azért is emlékezetes, mert ettől az évtől a klub honlapját én készítem. Kezdetben egy ingyenes subdomainen majd, miután az megszünt, a mai domain területen.
A gyűjtő klubbal kapcsolatban alakult ki az úgy nevezett "Rentka Laci mutató", ami azt mutatja meg, kit-ki szervezett be a Debreceni Szenior Úszó Klubba. Mivel Laci az origó ő a 0-ik hatvány (ami bármely véges alap esetén 1). Akit ő szervezett be ő az 1-es, akit az 1-es az lesz a 2-es. Engem dr. Menyhárt Zsolt (1-es szint) szervezett be tehát 2-es vagyok. Akit én szerveztem be a klubhoz például Szántó Endre, Jászó István ők a 3-asok. Ma már nem tudjuk minden tagról ki szervezte be, pedig érdekes lenne egy ilyen táblázat. Amennyiben van rá igény készítek rá egy kérdőívet!

Felső tagozat első év a középiskolában (2006-2010)

A debreceni új sportuszodát 2006.10.14-én avatták és a szenior úszók is részt vettek egy bemutató úszás erejéig az avatáson A következő évben, 2007 februárjában rendezte az egyesület a legnagyobb induló létszámmal lebonyolított versenyét az új debreceni sportuszodában. Itt rendeztek először 1500 méteres gyorsúszást Magyarországon.
A 2007-es kranji EB-n, egyesületünk legidősebb versenyzője, Puskás Pál négy számban indult és négy aranyérmet szerzett.
A gyulai országos bajnokságokon nagy létszámú csapattal vettünk részt ezekben az években és többször első helyezést értünk el az egyesületek versenyében. Az egri versenyeken hagyományosan jól szerepelt a csapat, 2006-ban hatodjára nyertük meg a csapatversenyt. Sok helyi rendezésű versenyen, hosszútávúszó 12,24 órás versenyen népszerűsítették a csapattagok a szenior úszást.

Érettségi és egyetemi felvételi (2011-2015)

A Debreceni szenior addigi története legjobb időszakát ezekben az években élte. Sok versenyzővel, az eddigieknél több versenyen eredményesen szerepelt a hazai és nemzetközi mezőnyben.
Az első Debreceni Szenior úszó világbajnok 2014-ben Montrealban Nagy Erzsébet Éva. A magyar szenior úszó küldöttség mindkét egyéni aranyérmét ő szerezte miután egy évvel korábban az eindhoveni EB-n Európa bajnok lett 200 méteres mellúszásban.
A hazai versenyeken az egyesület nagy létszámú csapattal indult és első három egyesületben végzett több versenyen. A mellékelt képen a 2015-ös gyulai OB-n első helyezett Debreceni Szenior Úszók csapata látható.
Krasznai Róbertet 73 évesen, 2015-ben Debrecen város Hajós Alfréd díjjal tüntette ki.

Szenior korosztályba érés (2016-2020)

A legeredményesebb időszak a felnőtt korba lépett Debreceni Szenior Úszó Klub történetében. A 2017-edik évi hazai rendezésű világbajnokságon első váltó érem a 320+ éves férfi vegyes váltó (Puskás Pál, dr. Bitskey István, Krasznai Róbert, dr. Horkay György) a képen az ezüstérmes 320+ korcsoportos mix vegyes váltó Krasznai Róbert, Gombkötőné Tóth Ilona, Puskás Pál, dr. Flóra-Orosz Katalin. Ezen a világversenyen született a klub történetében az első világcsúcs is dr. Flóra Orosz Katalin révén. A világcsúcsot még 15 követte Kati részéről, mellette 8 egyéni VB és 4 egyéni EB arany.
A 2019-es összetett csapatversenyt a Debreceni Szenior Úszó Klub nyerte és ebben a pontszámban kiemelkedő szerepe volt a Kati által úszott világ és Európa csúcsoknak.

Annyi minden történt ebben a 25 évben, hogy azt nem lehet röviden összefoglalni éppen ezért mindenkitől elnézést kérek, akit név szerint nem említettem meg.

Budapest, 2020.10.11.
írta Miklós Attila

Három és két generáció

A Debreceni Szenior Úszó Klubban eddig két olyan család van, akiknek tagjai közül három generáció is indult szenior úszóversenyen. Igaz a legidősebbek még nem Debreceni Szenior színekben. A Bitskey családból Bitskey Aladár (1905) egri színekben 1987-ben, fia dr. Bitskey István valamint unokái Bitskey István és Bitskey Péter. A másik család id. Rentka László (1918) 1984-ben Hajdú-Bihar megye színeiben indult, dr. Rentka László és gyermekei dr. Rentka Anikó, legifjabb Rentka László, Rentka Ádám.
Két generációs családi szenior úszó résztvevő, volt csapattársunk Kanizsa Gábor és édesapja a vízilabdában kétszeres olimpiai arany- és egyszeres bronz-érmes, a budapesti úszó EB-n 1958-ban 4x200 méteres gyors-váltóban bronzérmes Kanizsa Tivadar, aki szolnoki szenior színekben indult 1973-ban.

 
Testvérek, akik szenior úszók

Eddig a következő testvérek indultak debreceni színekben szenior úszó versenyeken.
Ifj. Bitskey István és Bitskey Péter, Diebel Andrea és Diebel Natalie, Jaczkó Márta és Jaczkó Csilla, Krasznai Géza és Krasznai Róbert, Nagy István és Nagy Péter, Orosz Katalin és Orosz Judit, dr. Rentka László és Rentka Éva, dr. Rentka Anikó, ifj. Rentka László, Rentka Ádám.

 
Hány debreceni szenior úszó volt eddig?

A pontos számot nem tudom, de a nyilvántartásban 1971 óta 314 úszó hozható kapcsolatba Debrecennel. A versenyzőink táblázatban 245 versenyző szerepel.

 
Eredmények világversenyeken

A Debreceni Szenior Úszó Klub a harmadik helyen áll az Európa és világ bajnok-ságokon megszerzett érmek számában. Az első helyen a Budapest Senior (és jogutód egyesületek) a második az Egri Senior Úszó Klub. A legeredményesebb EB és VB szereplő Debreceni Szenior úszókat itt találjátok.

 
Örökös bajnokok

Eddig a magyar szenior úszásban 32 szenior úszó örökös bajnoki címet értek el. A Debreceni Szenior Úszó Klub örökös bajnokai
Puskás Pál, Selmeczi János, Krasznai Róbert, dr. Bitskey István, Gombkötőné Tóth Ilona, dr. Rentka László.