Az úszó eredmények értékelésének hibái
Egy fantasztikus világcsúcs margójára!


Csapattársunk Dr. Flóra-Orosz Katalin a 49. gyulai szenior úszó országos bajnokságon négy fantasztikus világcsúccsal kápráztatott el minden jelenlévőt. Különösen kiemelkedő a 100 méteres pillangóúszásban úszott 2:04,25 másodperces világcsúcsa, ami több mint 19 másodperccel jobb az előző világcsúcsnál. Amikor az értélkelést elkészítettem akkor észleltem, hogy a százalékos értéke az időeredménynek, amit mindenki úgy értelmez, hogy a világcsúcshoz képest adja meg az idő értékelését csak 86,38%. A százalékos érték ebben az általánosan használt értékelésben nem minden esetben adja meg a várható értéket a világcsúcshoz képest, de azt, hogy ennnyivel eltér eddig nem tapasztaltuk bár tudtam róla, hogy létezik erről itt olvashattok. A képlet egy hiperbola görbét állít elő (két változó szorzata egyenlő egy konstanssal). A görbe felső korhatárnál egy függőleges asszimptotával rendelkezik kb 145-180 év körül. Erről itt írtam részletesen. Ez a görbe egy viszonylag széles korcsoport értékben kb 25-70 év között jó közelítést ad ezért használjuk. A jobb közelítő értéket adó feldolgozások mind jóval bonyolultabbak.

A pontosabb az általam alkalmazott világcsúcsok közötti interpoláció. Ugyanakkor itt is észlelhető, hogy Kati olyan nagy mértékben javította meg a világcsúcsot, hogy a FINA pontszám az 1500 as pontszámot is meghaladja. Ez döbbenetes érték, mert az aktív úszóknál az 1200 körüli érték már egy-egy verseny legértékesebb eredményének felel meg. Ez a sebességek hányadosának a köbét ezerrel szorozva és egészre kerekítve jelenti, ami mivel az úszott táv ugyanaz az idők fordított aránya a köbön szorozva ezerrel. Ezt a megközelítést azért használják, hogy a kis különbségek is szemléletesen jelenjenek meg ugyanakkor az a logikai magyarázata, hogy a teljesítmény a sebesség köbével arányos.
Az általam javasolt világcsúcshoz viszonyított senbesség százalék azt jelenti, hogy Kati 100 pillangón 15 méterrel győzte volna le az előző világcsúcstartót ha egymás ellen versenyeznek és a két világcsúcs időt teljesítik. Ez az értékelés sem volt egyszerű, ugyanis a következő korcsoportban azaz 90 évnél nincs világcsúcs, még senki nem teljesítette ilyen idős korban ezt a távot. Ha visszatérünk az előző hibás értéket adó százalékos értékre többek között ezért hibás, mert nem volt további illesztési pont és az együtthatókat generáló program az eltérést kevesebb eredményre minimalizálta.

Egy sporttársunk által az "igazság tükrének" nevezett értékelés a szenior úszó profil készítő. Ez a két táblázat az aktuális világcsúcshoz viszonyított az úszó által elért legértékesebb százalékos értéket tartalmazza. Látszik, hogy dr. Flóra-Orosz Katalin hát, pillangó és vegyes úszásban egyaránt kiemelkedő eredményre képes. Külön kiemelném, hogy 50 es medencében hátúszásban az előző korcsoportban elért eredményt tartalmazza, ugyanis azt nem első évesként érte el. A 100 méteres és 200 méteres gyorsúszó eredmények a 2017-es VB-n hátúszásban a gyorsúszáa 200 méteres távján úszott idő és 100 as részidő. Így is korcsoportos országos csúcs volt! Ezt az úszó profilt készítő alkalmazást itt érhetitek el. A mellékelt két táblázat fölül az 50 es medencében, alul a 25-ös medencében elért legértékesebb eredményeket tartalmazzák. A világ-csúcshoz viszonyítás mindig az úszás idején érvényes világcsúcshoz képest történik. Ez azt jelenti, hogy jövőre már a saját világcsúcsa lesz a mérték ezért a százalékos érték némileg csökkenni fog. Ugyanakkor a felső érték, mivel nem létezik csak nehezen becsülhető meg.
Ezt az elemzést azért írtam, mert bár régebbi elemzések során felmerült az eltérés lehetősége, de nem is gondoltam milyen értékelési hibák adódnak a programomban egy ilyen korszakos világcsúcs elérésének feldolgozásánál!

Egy biztos csak gratulálni lehet az elért eredményekhez!

2019.07.05
Miklós Attila