Hajdúszoboszlón tervezett szenior úszóversennyel kapcsolatos gondolatok
Szenior úszóversenyek rendezésében külső megfigyelőként észlelt tanulságok és tapasztalatok

A 2013 szeptember 28-29-re tervezett hajdúszoboszlói Dr. Nagy Sándor Tibor emlékverseny kapcsán igyekszem megvizsgálni a 2011. évi szoboszlói és néhány azóta rendezett verseny során tapasztalt hibákat és a sikeres tevékenységeket. Ezt az írást gondolatébresztőnek és vitaindítónak szánom. Kérek mindenkit, a javaslatokkal Dr. Rentka Lászlót keressétek meg.

Mi szól a versenyrendezés mellett?

  • A páros években rendezett egri verseny helyett a páratlan években is lenne szeptember végén egy 50 méteres versenymedencében rendezett elektronikus időmérésű verseny (egy évben összesen további három ilyen hazai verseny van. Ezek a következők, Békéscsaba, Gyula OB és Hódmezővásárhely fedett pályás OB)
  • A Debreceni szenior úszó klub 1997-2006 között rendezte meg a hajdúszoboszlói versenyt illetve 2007-ben a debreceni versenyt, amely után 2011-ben volt négy év után az újabb saját rendezésű verseny Hajdúszoboszlón. A kétévenkénti rendezés kevesebb terhet ró a klubra mint az évenkénti és ez az időpont szintén jónak tűnik időjárás, szabad szálláshelyek és uszoda szempontjából.
  • A Debreceni Szenior Úszó Klub debreceni tagságának, szimpatizánsoknak és debreceni úszóknak egy közeli helyszínen nyújt versenylehetőséget. 2013-ban valószínűleg csökkenni fog a versenylehetőségek száma. (Budaörs nem rendez, Kecskemét rövid pályás OB-t rendez, Budapest Nyéki Imre emlékverseny megrendezése bizonytalan)
  • Érzelmi ok, a klub volt versenyzőiről történő megemlékezés egy saját versenyen. (Megjegyzés: Általában érzelmi döntéseknél nem szokták vizsgálni a körülményeket, de ez esetben javasolnám a lehetőségek, az eddigi tapasztalatok és egyéb külső okok vizsgálatát)

Mi szól a versenyrendezés ellen?
  • A páratlan években a szenior úszó Európa Bajnokságok szeptember első hetében kerülnek megrendezésre (2011 Jalta, 2013 szeptember 1-7 Eindhoven) tehát 3 hétre rá kerülne megrendezésre a verseny. Ez befolyásolhatja a világversenyen indulók miatt a résztvevők számát.
  • A 2011-es versenyen 200 ezer forint veszteséget könyvelt el a klub

A 2011-es hajdúszoboszlói verseny rendezésekben tapasztalt hibák:
  • Igaz, hogy voltak, akik csak a 800 és 1500-es versenyszámok miatt utaztak a versenyre, de a rajtok száma nem nőtt számottevően.
  • Viszonylag alacsony részvétel a debreceni sporttársak részéről (38 versenyző), amit Dr. Rentka László is jelzett a 2011-es évi versennyel kapcsolatban.
  • A 200 ezer Ft hiány a 2011-es rendezésben 600 Ft-os nevezési díjjal számolva további 333 rajtot igényelt volna. Ez versenyzőnként 4 rajtot számítva további 83 versenyző tudta volna teljesíteni. Több versenyző, több váltó tehát kevesebb versenyző is pótolta volna a kiesett nevezési díjat. Így számolva további kb. 60-62 versenyző nevezése is elegendő lett volna (60%-os váltó részvétellel számoltam)
  • Az egy emlékérem minden versenyzőnek történő átadása nem volt hiba, mert meghirdetésre került a kiírásban, de lehetséges, hogy a versenyen való indulást befolyásolta.

Más versenyeken tapasztalt hibák és jó megoldások:
  • Az uszoda bérlés mindenhol nagyon drága ezt a hosszabb úszószámok elhagyásával és a pörgős rendezéssel lehet rövidíteni a 100-200-400 méteres távoknál.
  • A kecskemétiek próbálkoztak a versenyszámok pontos időpontjának kiszámításával, hogy aztán tapasztalják a menetrend tarthatatlanságát.
  • A 2012-es egri versenyen néhány ötletet kipróbáltak a versenyrendezéssel kapcsolatban. Ezen a versenyen 34 csapat 213 versenyzője vett részt 700 egyéni rajt illetve 80 váltó rajtot teljesítve. Amennyiben hasonló részvételt számolunk Hajdúszoboszlóra az egyéni nevezések 420 ezer a váltók 96 ezer forintot jelentenek. A 70 év feletti két rajt illetve a 280 év feletti váltók ingyenessé tételével kb 480 ezer forint bevétellel számolhatunk.

A verseny sikerét a versenyen indulók illetve a rajtok száma és az elért eredmények adják. Ezért statisztikai értékelést készítettem a 2011-es hajdúszoboszlói illetve a 2012-es egri versenyről, mivel ez a két verseny egymást váltva kerül megrendezésre kora ősszel.
2012-ben Egerben 35, 2011-ben Hajdúszoboszlón 29 csapat versenyzői indultak.

Versenyzők
Hajdúszoboszló 2011. október 01-02. Eger 2012. szeptember 22-23.
Férfiak Nők Férfiak Nők
98 56 107 100
154 207

Rajtok
Hajdúszoboszló 2011. október 01-02. Eger 2012. szeptember 22-23.
Férfiak Nők Összesen Férfiak Nők Összesen
351 205 556 387 354 741

Javaslatok a 2013-as hajdúszoboszlói versenyrendezésre

  • Minél pontosabb költségvetés készítése az eddigi tapasztalatok alapján semmiképpen nem fölé tervezve a résztvevők számát. Ezek a költségek: medence, versenybíróság és időmérők költsége, továbbá a díjak-különdíjak költsége. www.sport-trofea.hu Ezen a honlapon találtam egy ajánlatot mely szerint 1000 érem+szalag+szalagakasztó 135 ezer Ft) Minél több önkéntes mozgósítása, ha ez csökkenti a költséget illetve a verseny rendezését elősegíti. Esetleg már 2013 év elején félre tenni (al- számlán, elkülönítve a technikai megoldást nem ismerem) a tagdíjakból egy induló összeget. Igaz így kevesebb maradna az edzésekre fordítható összegből, de a „közteherviselés” érvényesülne. A 2013-as évi gyulai versenyen csak a váltókat fizetné a klub és év közben a többi versenyen nem fizetné a váltókat.
  • Összesen tíz versenyszámban rendezhetnénk versenyt: 50, 100 gyors, hát, mell, pillangó, 200 vegyes és 400 vagy 800 gyors. Az 50 pillangó Gács Marcell emlékszám, 400 vagy 800 gyors Dr. Nagy Sándor Tibor emlékszám, négy 50 méter + 200 vegyes „ötös verseny” Dr. Kerekes Sándor emlékszám, 100 gyors Dévald Péter emlékszám. Az „ötös verseny”, amelyet 2012-ben Egerben is megrendeztek azért előnyös, mert négy rövid számot foglal magába, melyek gyorsan teljesíthetők. A legmagasabb százalékos értékű férfi és női eredmény díjazása. (ez a kiemelkedő eredményekre képes versenyzők részvétele miatt lehetne fontos)
  • A csapatverseny, amely 2012-ben Egerben rendhagyó módon került megrendezésre érdekes színfolt lenne a hajdúszoboszlói versenyen is. Heverdle Istvánnal közösen alakítottunk ki egy olyan módszert, amely a minőségi és mennyiségi elveket is megpróbálja figyelembe venni a csapat eredményekben. Az egyéni eredmények százalékos értékének átlaga szorozva 1+(az összes rajt száma/100) vagyis minden rajt egy százalékkal emeli a versenyzők eredményeinek százalékos átlagát.
  • Közvetlen megkeresés e mailben a szlovákiai, cseh, romániai, szerbiai és osztrák sporttársak felé. Ezt a módszert sikeresen alkalmazták a budaörsi és kecskeméti versenyeken. Hajdúszoboszló viszonylag messze van a dél-alföldi régiótól ahova koncentrálódik a magyarországi szenior úszó csapatok legtöbbje ezért kellene minél több külföldi (pl. szlovákiai, cseh versenyzőt bevonni).
  • A debreceni részvétel erősítése! Minél több hobbi úszó, baráti társaságok, első versenyes, 0. korcsoportú résztvevő. Utóbbiak azért is fontosak, mert a ma szenior úszók is voltak valamikor 0. korcsoportúak. Debrecenben az általatok ismert úszó helyeken strandon, uszodákban, egyetemen népszerűsítő A4-es plakátok kihelyezése, lehetőleg a verseny előtt másfél-két hónappal.
  • A 2012-es budaörsi és egri versenyen a nevezések a verseny előtt folyamatosan megtekinthetők voltak egy honlapon, melyet itt nézhettek meg. Egy ugyanilyen honlapot készítek a hajdúszoboszlói versenyre is.

Részemről a hajdúszoboszlói verseny nevezési díjától függetlenül felajánlok 15 ezer Ft-ot abból az összegből, amelyet a MSZÚOSZ utalt részemre a klub számlájára. Hasonlóképpen felajánlom, hogy a verseny emlékszámainak ajándékait (az elmúlt rendezésekhez hasonlóan) megvásárolom, ez nem emeli a versenyrendezés költségeit.

Budapest, 2013.02.05.
Miklós Attila