Beszámoló a Kecskeméten 2012.04.13-15-én rendezett
I. Fedett pályás országos bajnokságról


Lehetséges, hogy beszámolóm rendhagyó lesz, de remélem nem lesz unalmas. Ezért mielőtt a verseny debreceni vonatkozásait elemezném elmesélek néhány érdekességet ami a versenyen történt.

Az első történethez felvezetésként elmondanám, hogy az elmút hetekben sikerült megtalálnom minden szenior világbajnoksági jegyzőkönyvet a FINA honlapján ahonnan az 1988-2002 es időszakra kigyűjtöttem a magyar szenior úszók eredményeit (az első VB-n Tokióban nem vettek részt magyar úszók).

Ezek között az eredmények között fedeztem fel, hogy Fábián Béla egri sporttársunk 1988-ban, 51 évesen, Brisbaneben 3:00,97 -es idővel illetve két évre rá Rio de Janeiroban 2:58,77 -es idővel a jelenleg nyilvántartott országos csúcsnál jobb időt úszott.
Amikor Dr. Rentka Lászlóval ezt közöltem felhatalmazott, hogy írjam meg a honlapunkon, hogy ezek szerint ő "bitorolta" (természetesen a nyilvántartás hiányossága miatt) az országos csúcsot az 50-54 éves korcsoportban. Tehát Fábián Béla országos csúcsot javította meg Kecskeméten Vass Gyula a gyulai Triton egyesület versenyzője. Molnár Gergővel beszéltem az újonnan előkerült országos csúcsok ügyében és nem állítom, hogy lelkesen üdvözölte a visszamenőleges karbantartást bár megígértem neki, hogy elküldöm a szenior úszók országos csúcsainak időrendi kigyűjtéséből az adatokat a szerintem érvényes országos csúcsokkal.

Nem tudom, hogy véletlenül történt, de utólag úgy tűnik ezzel az előbbi felfedezéssel elkezdődött egy esemény sor, amelyben biztos lesz folytatás. Az első történetem címének a "Deux ex machina" (Isteni közbeavatkozás) címet adnám, ha Fodor Gyuri lennék és eposzi beszámolót írnék. Előrebocsátom, hogy a következő történet szereplőivel vasárnap versenyszámok között egyeztettem és mindketten beleegyeztek, hogy közzé tegyem az esetet.

50 gyorson egy futamban úsztam Vágújhelyi Lajossal, aki a rajtra történő várakozás közben elmesélte, hogy IX. korcsoportban több évvel ezelőtt a 400 vegyes pillangó résztávján jobb időt úszott, mint az az idő, amelyet Somlai Gábor országos csúcsaként tartunk nyilván. Mivel ez az első 100 méter a vegyesből valóban hitelesíthető országos csúcsként. A FINA honlapján hozzáférhető jegyzőkönyvek sajnos nem tartalmaznak részidőket ezért biztos nem volna egyszerű megkeresni az eredetit valahol az internet dzsungel mélyén. Már azon gondolkodtam mennyi keresni való lehet még a szenior úszás magyarországi történetében, amikor eredményhirdetéshez szólították a 100 méteres férfi pillangó úszás első három helyezettjeit. A IX. korcsoport győztesének bejelentésekor a bemondó megjegyezte, hogy Csaba Gábor 1:20,23 -as idővel új korcsoportos országos csúcsot ért el. Ez volt hát az a "csoda", ami megkímélt a nyomozástól, ami okafogyottá vált, köszönhetőleg az új országos csúcstartónak. Igaz, hogy az országos csúcsok történeti/időrendi listája nem lesz pontos, de ezt csak mellékesen és halkan jegyzem meg.

A második történet szintén a régi jegyzőkönyvek feldolgozásához kapcsolódik. Az 1972-es gyulai jegyzőkönyvtől az 1991-ig feldolgoztam az elmúlt hónapokban. Így találtam meg Krasznai Róbert úszótársunkban testvérét Gézát, aki több versenyen is indult. Az általa elért nagyon jó időeredményeket és az úszóprofilját a honlapunkon megnézhetitek. Ezen a képen, amely a kecskeméti versenyen készült Fábián Béla egri sporttársunk mellett látható (mindketten hozzájárultak a kép közzé tételéhez). Igaz nem nyilatkozott lelkesen arról, hogy újra versenyezne, sőt egyáltalán nem mondta, hogy újra kedve lenne vízbe szállni versenyezés céljából, de talán a kecskeméti verseny lelátóján a mellette ülő testvére és a többi versenyző által átélt versenyláz rá is hatással volt. Azt elárulta, hogy most is rendszeresen jár úszni, amitől már csak egy lépés a szenior verseny.

A debreceni eredmények

A versenyen amely nyílt nemzetközi verseny volt hét ország (Anglia, Ausztria, Csehország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia) több mint 350 versenyzője vett részt, összesen 46 csapatot képviselve. A debreceni csapat a csapatversenyben 3. helyezést ért el, a Budapesti Delfinek és az Újbuda Senior mögött.
A Debreceni Szenior Úszó Klubot 10 nő (köztük ketten versenyen kívül indultak mivel jövőre lesznek szenior korúak) és 20 férfi képviselte. Név szerint a hölgyek Kovács Lukácsné Rozika, Hantó Ferencné, Darnay Erika, Bujna Lilla, Nádor Kinga, Nagy Réka, Nagy Erzsébet Éva, Kovács Enikő és Nagy Kata valamint a férfiak Puskás Pál, Szántó Endre, Krasznai Róbert, Dr. Bitskey István, Dr. Batta Gyula, Miklós Attila, Kanizsa Gábor, Krucsó Zsolt, T. Kiss Jenő, Horváth Zoltán, Nagy István, Nagy Péter, Danyi József, ifj. Bitskey István, Kiss Attila, Szabó Attila, Bihari Árpád, Dombói Gábor, Fodor György, Salamon Tibor.

A csapat több egyéni országos bajnoki címet ért el. Első helyezést ért el és országos bajnok:

  • Puskás Pál (100m és 200m hát, 50m, 100m és 200m gyors)
  • Kovács Lukácsné (50m, 100m, 800m gyors)
  • Krasznai Róbert (50m és 200m pillangó, 50m és 200m gyors, 200m és 400m vegyes)
  • Dr. Bitskey István (100m pillangó)
  • Dr. Batta Gyula (100m és 200m pillangó)
  • Nagy istván (200m pillangó)
  • Danyi József (50m pillangó)
  • ifj. Bitskey István (50m hát)
  • Salamon Tibor (100m pillangó)
  • Fodor György (200m hát)
  • Nagy Erzsébet Éva (50m, 100m és 200m mellúszás)
Többen lettek országos bajnokok második vagy harmadik helyezést elérve, ugyanis a szövetség szabályzata szerint az érmeket a versenyben elért eredméyn alapján osztják ki a rendezők, de a magyar bajnoki címet a legjobb helyezést elérő magyarországi szenior csapatban úszó versenyző vagy magyarországi lakhelyű egyéni versenyző nyeri.

Pénteken három férfi és egy női gyorsváltót, illetve két mix váltót indítottunk. Szombaton egy női és négy férfi vegyes váltót illetve három mix váltót indítottunk.



Budapest, 2012. április 16. Miklós Attila