Az úszás közben végzett fizikai munka

2. rész

Következő lépésben szeretném megvizsgálni, miből adódik a közegellenállási erőből számolt energia fogyasztás és a mért érték közötti eltérés. Úgy gondolom meg kellene vizsgálni, hogy mérés alapján a c*A vagyis a közegellenállási együttható és a mozgásirányra merőleges keresztmetszet szorzatára milyen érték adódik. Ehhez bárki által elvégezhető méréseket szeretnék végezni, mert a több mért adatból esetleg pontosabban megismerhetjük ezeket az értékeket.

A következő méréseket szeretném elvégezni:
  • megmérjük mekkora az emelkedés helyből felugrásnál
  • megmérjük a faltól elrúgva magát, meddig siklik az úszó, kar és láb segítsége nélkül
  • ismerve az úszó test tömegét kiszámítható mekkora az A*c értéke

II. A közegellenállási erő vizsgálata

Amikor helyből felugrunk úgy, hogy súlypontunk "h" magasságra emelkedik a helyzeti energiánk W=m*g*h [Joule] (ahol m a test tömege, g=9,81 m/s2 a garvitációs gyorsulás, h pedig az emelkedés).

Az elugrást félig guggoló helyzetből végezzük éppen úgy ahogy a vízben a faltól elrugaszkodunk. Ezt az utat "s" -el jelölve azt jelenti, hogy a test álló, helyzetből indul, tehát az elugrás pillanatában 0 a sebessége, majd az földtől való elszakadás pillanatában a legnagyobb a sebesség. Ez a sebesség levegőben alakul ki, tehát a testre elhanyagolható mértékben hat a közegellenállás, de hat a gravitáció. A vízben más a helyzet, mert a gravitációt csökkenti a felhajtó erő (az sem az elmozdulás irányában hat), de nagyobb a közegellenállási erő (a víz 800 szor sűrűbb a levegőnél) és ez az erő a sebesség négyzetével egyenes arányban nő.

Az erő, amelyet kifejtünk az elrugás ideje alatt a W=F*s ből számítható ki. Vagyis F=(m*g*h)/s [N].

Innen elbonyolódik a számítás, amellyel elég sok időt eltöltöttem, de nem fárasztom vele az olvasókat. Ha valakit érdekel szívesen leírom és elküldöm e mailben.

Ezekből az adatokból jó becslés adható, mekkora a közegellenállás (vagyis az A*c szorzat) úszás közben. Az alábbiakban ezekből az adatokból számíthatjuk ki a fogyasztott energiát.
Figyelem! Az időt másodpercben az úszott távolságot méterben kell megadni. Tehát pl. egy óra helyett 3600 másodpecet írunk.

Emelkedés: méter    
Test tömege: kg    
Testmagasság: méter    
Siklás: méter    
Úszott táv: méter Adott úszásnemben elért idő: mp
 
Fogyasztott energia: kcal


A fenti számításban használt értékeket mindenki könnyen megmérheti/megbecsülheti saját maga számára. Érdekelne a tapasztalatotok és az általatok mért adatok.

Még mire használhatók ezek az adatok?
A fenti adatok alapján kiszámítható egy fontos és minden úszó számára érdekes érték:
Ismerve az úszási sebességét a versenyzőnek, meghatározható az a maximális távolság, amelynél a vízalatti siklás sebessége megegyezik az úszás sebességével, amikor is érdemes felszínre jönni, hogy ne kelljen az úszó testét újra gyorsítani.

A valóságban a rajt és fordulók szabályai miatt az úszó mellúszásnál egy teljes tempót tehet a víz alatt, egy delfin lábtempóval, a következő kéztempó befejezése előtt át kell törje a feje a vízfelszínt. A gyors, hát, pillangó úszásnemeknél a víz alatti delfinezés megengedett maximum 15 méterig.

A következő rész tartalmából:
A következő részben megpróbálom kiszámítani, mekkora az a siklási hossz, ahol ajánlott elkezdeni az úszást, mert a siklás és az úszási sebesség egyenlő. Ez a kérdés menet közben vetődött fel bennem, mert eszembe jutott egy úszóverseny alatt hallott kommentár. A szakemberek szerint a világ elithez tartozó férfi úszók, azért nem delfineznek forduló(k) (és rajt) után gyors úszásban, mert az úszó sebességük nagyobb mint, amit a víz alatti delfinezéssel el tudnak érni (legalábbis rövid távokon 100-200 méter). Amennyiben ez igaz, akkor viszont a határ valahol a gyors és a pillangó úszási sebessége között lehet, mert pillangón viszont delfineznek forduló után. A női úszók viszont kivétel nélkül delfineznek gyors úszásban forduló (és rajt) után.


2010. április 04.
írta Miklós Attila