Puskás Pál négyszeres Európa-bajnok!

A Debreceni Szenior Úszó Klub hat fős csapattal vett részt a szlovéniai Kranjban augusztus 28 – szeptember 2. között megrendezett XI. Szenior Úszó Európa-bajnokságon. 32 ország 3800 versenyzője nevezett a versenyre.

Az első világversenyén szereplő 86 éves Puskás Pál négy egyéni versenyszámban indult, és valamennyiben győzött! Legjobban a 100 méteres gyorsúszásban kellett megküzdenie a győzelemért Pali bácsinak, de itt is közel 5 mp-es különbséggel előzte meg lengyel ellenfelét. A „mesternégyes” nem előzmények nélkül született: Puskás Pál az 1930-as, 40-es években aktív úszóversenyző volt, majd a 70-es évektől a gyulai szenior országos bajnokság győztesei között találkozhatunk a nevével. Több éves kihagyás, betegség, majd sikeres szívműtét után kezdte újra az úszást és a szenior versenyzést az időközben megalakult Debreceni Szenior Úszó Klub színeiben. Számos hazai és külföldi versenyre eljutott, és gyorsúszásban évek óta nem talált legyőzőre. Előző korcsoportjában négy, a jelenlegiben mind a hat gyorsúszó versenyszámban ő tartja az országos csúcsot 50 m-től 1500 méterig, sőt a nem hivatalos 1200 m-es és 2000 m-es táv országos ranglistáját is ő vezeti.

A tavalyi szenior világbajnokság kategória győztes eredményeinél Puskás Pál négy gyorsúszó távon jobb időeredményeket ért el a hazai és külföldi versenyeken, így jó eséllyel nevezett az idei Európa-bajnokságra. Az előzetesen nyilvánosságra hozott rajtlisták tovább erősítették várakozásainkat.

Pali bácsi unokája, Puskás Levente társaságában utazott a versenyre. A lelátón lévő nagy tömeget, az esős időjárást, a hosszú, több órás várakozásokat, a zsúfolt melegítési lehetőségeket jól viselte az idős debreceni versenyző. Fegyelmezett, okos versenyzéssel valamennyi versenyszámában sikerült győznie. A közel 200 fős magyar küldöttség tagjain kívül számos külföldi sporttársa gratulációját fogadta Pali bácsi.

A konkrét eredmények a 85-89 évesek korcsoportjánban
(Puskás Pál győztes időeredményei):

100 m-es gyorsúszás: 1:47,02 mp
200 m-es gyorsúszás: 4:04,45 mp
400 m-es gyorsúszás 8:52,07 mp
800 m-es gyorsúszás: 18:24,38 mp (ez az eredmény csak 0,21 mp-cel maradt el az általa tartott országos csúcstól!)

Debreceni váltó, pontszerző helyezések

A 4x50 m-es férfi gyorsúszó váltóban a Debreceni Szenior Úszó Klub Dr. Rentka László, Puskás Pál, Dr. Nagy Sándor Tibor, Dr. Bitskey István összeállítású, 280 éves összéletkorú csapata a pontszerő 7. helyen végzett (2:42,79 mp).

További 10-en belüli helyezések: Dr. Bitskey István a 200 m-es pillangóúszásban 7. (4:00,79 mp), a 200 m-es hátúszásban Kovács Lukácsné (4:56,49 mp) és Dr. Rentka László (2:47,64 mp) egyaránt 8., ifj. Bitskey István a 100 m-es hátúszásban 8. (1:09,89 mp), Kovács Lukácsné 200 m mellen 9. (5:02,16 mp), ifj. Bitskey István 50 m háton 9. (0:31,29 mp).

A további eredmények felsorolását mellőzöm, de a mezőnyök nagyságát és erősségét jellemzi, hogy két 22. helyezési szám is jutott a csapattagoknak…

A verseny teljes neve: Szenior Úszó-, Műugró-, Hosszútávúszó és Szinkronúszó Európa-bajnokság, mely valamennyi megrendezett vizes sportág nevét tartalmazza. Augusztus 28 – szeptember 2. között zajlottak a versenyek, melyet eső miatt többször is megszakítottak, sőt egyik nap az úszóverseny a fedett uszodába költözött…

Déri Eszter ezüstérmes!

Műugrásban Déri Eszter, a Debreceni Egyetem PhD hallgatója a legfiatalabb korosztályban a toronyugrásban a második helyen, az 1 m-es műugrásban a 6. helyen végzett. A debreceni szeniorok és egyetemisták úszóedzéseit is rendszeresen látogató, szenior úszóversenyeken is induló sportolónő a Szolnoki Honvéd SE színeiben indult az EB-n.

Szeptember 3-án, az esti edzés előtt csapattársai köszöntötték a négyszeres Európa-bajnok Puskás Pált és az EB többi debreceni résztvevőjét a Debreceni Sportuszodában.