110 évvel ezelőtt, a Görögországban akkor érvényes pravoszláv időszámítás szerint 1896. március 30-án (a Gergely-naptár szerint április 11-én) az első Újkori olimpián a görögországi Pireuszban (Athén kikötője), a Zea-öböl 11 ° C-os vizében Hajós Alfréd a magyar sport első (és második) olimpiai győzelmét szerezte meg. 100 m gyorson 1:22,2 mp 1200 m gyorson 18:22,2 mp volt az időeredménye. Különlegességek: az olimpia előtti Európa-bajnokságra való utazásához engedélyt kért, mire a Műegyetem professzora, Ilosvay Lajos ezt mondta: „Csak léha emberek sportolnak, mikor tanulniuk kellene! Az ivás, a kártya, a tánc és a sport nem vezethet jóra. Most pedig elmehet!” Útiköltség összegyűjtése a tehetősebb rokonoktól aprópénzben, utazás vonattal, fapados harmadosztályon… Egy bokrétaünnep piros-fehér-zöld zászlóját vitték magukkal Athénba, hátha nyer valamelyikük… Hát nyert, mégpedig Hajós kétszer… Az 500 méteres távról a rossz időbeosztás miatt Hajós Alfréd lemaradt. Az 1200 m-es rajt után a versenyzőket a csónakos kísérők otthagyták, majd versenyrendezői utasításra visszatértek és a hideg vízből mentették azokat, akik feladták a versenyt. Hajós is feladta volna az első percekben visszaemlékezése szerint. Egy másik forrás szerint azonban a hideg víz nem okozott gondot számára, hiszen a Dunán is késő őszig a szabadban edzett. Mindenesetre önerőből nem tudták elhagyni az úszók a hideg vizet, a görög matrózok emelték ki őket… A „Magyar delfin” még 1896 végén (újabb Eb győzelme után) visszavonult az úszástól. „A mi küldetésünk az úttörők, talán még inkább az apostolok tevékenységére emlékeztet, és ezért a mi szerepünk örök életű és elévülhetetlen a magyar sport történetében.” (Hajós Alfréd: Így lettem olimpiai bajnok) Az atlétika, majd a futball következett. Az első magyar válogatott csapat tagja, MLSZ elnök. A Margitszigeti sportuszoda és a debreceni Aranybika Szálloda két jelentős építészeti munkája. 1924-ben Párizsban a szellemi olimpián stadiontervét a legjobbnak ítélték. Április 11-e a Költészet Napja (József Attila 1905-ben ezen a napon született), a Város Napja („Bécs városunkban ápril 11-én az Úrnak 1693-dik évében” I. Lipót király szabad királyi város rangot adományozott „Döbröczönnek”) és a Hajós Alfréd Távúszás Távúszás napja (1896-ban ezen a napon győzött Hajós Alfréd az első Újkori olimpián).
1993. június 6., vasárnap, Újkerti Általános Művelődési Központ (a DISZ úszószakosztályának a nyári szünet előtti utolsó foglalkozásán úsztuk le először ezt a távot):
Részlet „Az úszás hozta össze őket” c. cikkből TÁJ – KÉP Részletesebben l. még: www.magyar.sport.hu/uszas A Debreceni Szenior Úszóklub új honlapja Ti írtátok! A Hajós-mérföld közkinccsé válik Szöveggyűjtemény 1993. szeptember 12., vasárnap, Nagyerdei Strand (idényzáró nap a Strandon, az első nyílt távúszási lehetőség): Forrás: TÁJ – KÉP Hajós-mérföld - először Először fagylaltnévnek néztem az Eremeso Floridaban címet… rentkaszenior@freemail.hu Mappa: érkezett 709. levél Dátum: Mon, 10 Apr 2006 00:55:24 +0200 (CEST) Feladó: ibitskei@t-online.hu Címzett: rentkaszenior@freemail.hu Tárgy: Florida Eremeso Floridaban Ragyogo napfenyben, yardos uszodaban, mindharman 3-3 szamban lettunk dobogos helyezettek. Reszletes beszamolo majd otthonrol, mert ezen a gepen nincs ekezet. Nagyszeru rendezes volt, egykori olimpikonokkal. Sok udvozlet minden szenior sporttarsnak Floridabol Bitskeyek Tehát: Éremeső Floridában Kerezsy Kinga Budapesten élő csapattársunk. A fővárosban – részben a dunai árhullám miatt, lásd Miklós Attila cikkét honlapunkon – úgy látszik, nehezebb volt 1200 m-t úszni. Kingán ez sem fogott ki! Dátum: Mon, 10 Apr 2006 19:12:49 +0200 Feladó: "Kerezsy Kinga" Címzett: "'dr. Rentka László'" Másolatot kap: "'Miklos Attila'" Tárgy: RE: Úszás, 1200 m, Dunaújváros Sziasztok, A hétvégén Veresegyházon, időre leúsztam az 1200 m-t, az úszómester közreműködésével, lezárt nekem fél sávot:))) Az eredmény 25'31" lett, ahhoz képest, hogy reggel háromnegyed hat volt, nem is olyan rossz, nekem legalábbis. Üdv Kinga Kelt Debrecenben, 2006. április 11-én, Hajós Alfréd olimpiai győzelmeinek 110. évfordulóján. Összeállította Dr. Rentka László |